Septembernyheter!
Hösten är här och Winemarket har glädjen att lansera hela fyra nyheter på Systembolagets hyllor. Två öl och två röda viner.
Ölen heter Green’s Blonde Ale och Green’s Dark Ale. Vi pratar belgisk ale och dessutom glutenfritt öl. Green’s är en av mycket få leverantörer som kan erbjuda glutenfri öl i premiumklass. Så nu kan även du som har svårt för gluten unna dig en riktig belgisk ale!
Byron Santa Barbara Pinot Noir är redan ett av våra mest populära viner. Årgången 2010 kammade hem både ”best value” och guldmedalj på Vinordic Wine Challange i våras! Läs mer här: https://www.winemarket.se/2013/04/25/byron-tar-hem-guldmedalj-och-best-value-award/
Byron lanseras i 5 butiker:
Stockholm, Nybrogatan 47
Stockholm, Drottninggatan 22
Stockholm, Passagen, Regeringsgatan 44
Täby Centrum
Göteborg, Gårda, Åvägen 42
Brigaldara Amarone Classico lanseras i hela 54 butiker. Det här är en amarone för dig som prioriterar elegans och finnes. En utmärkt amarone från en av de ”12 Amaronefamiljerna”.
Om produkten inte finns i din butik beställer du den enkelt dit. Numera är alla produkter beställningsbara!
Berätta gärna vad du tycker! Logga in på www.winemarket.se/login och betygsätt våra viner.