Chablislåda i begränsad mängd

Nu släpper vi 50 exklusiva lådor med 6 flaskor från Domaine de l’Enclos i Chablis till ett riktigt bra pris. 

I denna exklusiva låda hittar du Petit Chablis, Chablis och två Premier Cru från bröderna Bouchards nya satsning i Chablis. Vinerna är gjorda i en elegant och frisk stil med tydligt ursprung och passar perfekt till exempelvis skaldjursplatån på nyår.

 

Bland vinerna hittar du två flaskor Petit Chablis 2017 som än så länge endast går att få tag på i lådan. Ett friskt och fruktigt vin med smak av grönt äpple, citrus och mineral.

I lådan ingår:

2 st Petit Chablis 2017, endast tillgänglig i denna låda
2 st Chablis 2016
1 st Chablis Premier Cru Vau de Vey 2016
1 st Chablis Premier Cru Beauroy 2016

Kan beställas här

Om du vill ha hem lådan innan jul och nyår rekommenderar vi att du beställer innan Lucia.

Domaine de l’Enclos må vara en ny satsning för bröderna, men de har djupa rötter i området. Familjen Bouchard har haft egendomen Domaine Pascal Bouchard i sin ägo sedan 1979 då föräldrarna köpte dem från den André och Gabrielle Tremblay, brödernas morföräldrar. 2016 tog bröderna över 29 hektar vingårdar spridda över de fyra appellationerna i Chablis. Idag är 6 hektar ekologiskt certifierade och 23 hektar under omvandling. Gården som inhyser vineriet ligger i hjärtat av Chablis och var tidigare hem för munkarna i Pontigny-klostret.

Med en stor respekt för naturen vill Romain och Damien under Domaine de l’Enclos producera viner med enkla, respektfulla och orubbliga metoder, i både vingården och i källaren. Från årgång 2018 väntas samtliga viner vara ekologiskt certifierade.